liny wspinaczkowe

Każda osoba, która zajmuje nie wspinaczką amatorsko, czy też profesjonalnie, doskonale wie o tym jak ważny jest odpowiedni sprzęt wspinaczkowy. Bez niego, jakikolwiek upadek mógłby skończyć się źle, a przecież nikt tego nie chce. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju artykułów przeznaczonych do wspinaczki, a jednym z najważniejszych są oczywiście liny wspinaczkowe. Czym właściwie są oraz jak powinniśmy dobrać te najlepsze dla siebie?

Jak zbudowane są liny wspinaczkowe?

Obecnie, zdecydowanie najczęściej możemy spotkać liny wspinaczkowe tworzone z oplotu oraz rdzenia. Oplot, to widoczna od razu, kolorowa część, jaka przeważnie stanowi od około 30 do 40 procent całej liny. Ma ona za zadanie ochronę rdzenia, a więc wewnętrznej części liny, która najbardziej odpowiada za absorpcję energii. Liny, które robione są z poliamidu poddaje się obróbce cieplnej, dzięki czemu uzyskujemy niewielkie cienkie włókna, jakie następnie splata się w przędze. Przędze następnie, łączone są razem w pasma i właśnie w taki sposób otrzymujemy rdzeń. Pasma te, zawsze muszą być właściwie skręcone. W wypadku opadnięcia, rozkręcają się, przez co redukowana jest część energii, która zostałaby przyjęta przez ciało wspinacza, co oczywiście miałoby katastrofalne skutki.

Liny wspinaczkowe statyczne

Liny statyczne, obecnie cieszą nie bardzo dużą popularnością i wybierane są zarówno przez osoby profesjonalnie zajmujące się wspinaczką, jak również chętnie wybierają je również amatorzy wspinaczki. Są to liny, które się rozciągają pod obciążeniem jedynie w niewielkim stopniu, a mianowicie około 2 do 5 procent. Liny te, mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie wydłużanie się na skutek znacznego obciążenia jest niepożądane. A zatem, stosuje się je między innymi w speleologii, przy pracy na wysokości oraz poręczowaniu wielkich ścian. Liny statyczne, często stosowane są również na sztucznych ściankach wspinaczkowych jako tak zwane wędki. Wówczas, mniejsza rozciągliwość sprawia, że zdecydowanie zmniejsza się zagrożenie uderzenia w ziemię, jeżeli przez przypadek odpadniemy z niewielkiej wysokości.

Liny wspinaczkowe dynamiczne

Liny dynamiczne, dają we wspinaczce zdecydowanie większe pole do popisu niż liny statyczne. Przede wszystkim, lina ta pochłania energię wspinacza, który spada i tym samym amortyzuje wstrząs podczas wspinania. Liny dynamiczne, mogą wydłużyć się nawet o dziesięć procent, a więc dwa razy więcej niż w wypadku lin statycznych. Wydłużenie dynamiczne, a więc takie z jakim mamy do czynienia podczas przelotu, wynosić może nawet 40 procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here