Najlepsze miasta do zwiedzania w trakcie wycieczki na Białoruś

Puszcza Białowieska, Twierdza Brzeska i wiele kościołów. To tylko mała lista tego, z czego Białoruś może być dumna. Kraj o wielowiekowej historii i kulturze. Jeśli zdecydujesz się na wycieczki na Białoruś, zdecydowanie powinieneś odwiedzić te 7 miast.

Grodno

Jedno z najstarszych miast republiki, w którym zachowało się wiele zabytków. Pierwsza wzmianka o Grodnie pochodzi z 1128 roku i znajduje się w Kronice Ipatiewa. Wśród dziedzictwa kulturowego miasta, znanego na całym świecie, zachował się kościół Borisoglebsk. To pomnik starożytnej rosyjskiej architektury kamiennej z XII wieku. Kościół zwraca uwagę pięknie zachowaną fasady. Ściany zdobią wstawki z obrobionych głazów w różnych kolorach i majoliki, które tworzą różne wzory. Również w ścianach kościoła wbudowane są ceramiczne donice poprawiające akustykę wnętrza. Kolejną własnością miasta jest kościół św. Francis Xavier. W odległym XVII wieku kościół był najbogatszym kościołem w Rzeczypospolitej. Został wyposażony w liczne rzeźby i dzieła malarstwa. Na uwagę zasługuje ołtarz – ma kompozycję wielopostaciową i filary wspierające. W kościele znajduje się również najstarszy działający zegar wieżowy w Europie. Miasto Grodno na Białorusi słynie ze Starego Zamku, który jest zespołem fortyfikacji obronnych i budowli świeckich z XI – XIX wieku. Jest tutaj też Nowy Zamek – pałac królewski w stylu późnego baroku. W XVIII wieku pełnił funkcję letniej rezydencji królów polskich Augusta III i Stanisława II. Obecnie znajduje się tu muzeum historyczne i biblioteka. Grodno to absolutny punk obowiązkowy podczas wycieczki na Białoruś.

Witebsk

Miasto wyróżnia się swoistym pięknem i wieloma festiwalami. Witebsk słynie przede wszystkim z Placu Ratuszowego. Znajduje się on w samym w centrum Starego Miasta. Po raz pierwszy stał się znany na początku XIV wieku z dokumentów miejskich. Popularny wśród turystów jest również Pałac Gubernatora, w którym pracowali wszyscy gubernatorzy regionu.

Witebsk jest miejscem narodzin Chagalla, nic więc dziwnego, że tutaj znajduje się jego dom-muzeum. Dom na Pokrovskaya, zbudowany przez ojca Chagalla, stał się domem, w którym Mark spędził młodość. Muzeum posiada zbiory i dokumenty archiwalne, które opowiadają o życiu i rodzinie artysty. Jeśli udajesz się do Witebska po raz pierwszy, koniecznie powinieneś zwiedzić również Kościół Zwiastowania i Ogród Botaniczny.

Mińsk

Mińsk to stolica Białorusi, w której koncentruje się większość obiektów administracyjnych i rozrywkowych. Co warto zobaczyć w Mińsku? Na przykład Teatr Bolszoj, zbudowany w stylu konstruktywizmu w połowie XX wieku. Warto przyjrzeć się Górnemu Miestu, gdzie znajduje się Plac Wolności – samo serce stolicy.

Kolejną atrakcją są Dudutki – muzeum dawnego rzemiosła, które powstało w 1993 roku. W jego murach można zobaczyć prowincjonalne życie Białorusinów XIX wieku oraz zanurzyć się w ludowych zwyczajach i dawnym folklorze. Można udać się również do tzw. Linii Stalina. To zespół fortyfikacyjny utworzony z okazji 60. rocznicy Zwycięstwa.

W regionie mińskim nadal istnieje ważne miejsce – pomnika Chatynia na miejscu małej wioski spalonej przez nazistów.

wycieczka

W centrum Mińska znajduje się duży kompleks budynków zwany Domem Gościnnym. Jego pierwotnym przeznaczeniem był handel i mieszkania dla kupców. Ale według Ojca Republiki jednym z głównych symboli nowoczesnej i niepodległej Białorusi jest Pałac Republiki.

Nieśwież

Miasto znane jest przede wszystkim z zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów. Jest to rodowa posiadłość magnatów księstwa litewskiego i Rzeczypospolitej. Został skonfiskowany ze skarbca i w czasach radzieckich stał się sanatorium KGB. Dziś majątek Radziwiłłów wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejną atrakcją miasta jest kościół jezuicki. Stał się pierwszym budynkiem na terenie Rzeczypospolitej w stylu barokowym. Przez całe swoje istnienie, ponad 4 wieki, kościół nigdy nie został zamknięty ani odnowiony. Pod nim znajduje się rodowy grobowiec Radziwiłłów. Warto też przyjrzeć się ratuszowi w Nieświeżu. Został zbudowany pod koniec XVI – na początku XVII wieku. Ratusz otoczony jest z trzech stron ciągami handlowymi, które tworzą integralną kompozycję architektoniczną.

Pińsk

Pińsk to stolica Polesia, w której białoruski barok jest żywo i całościowo odzwierciedlony. Pińsk zajmuje drugie miejsce po Grodnie pod względem liczby zabytków architektury i budowli historycznych. W Pińsku można zwiedzić kolegium jezuickie, kościół franciszkanów, klasztor i dzwonnicę, a także zobaczyć pałac Butrymowicza. Wśród kościołów w mieście znajdują się Kościół Bernardynów (obecnie Kościół Barbarzyńców) i Kościół Karola Borromiusza (Boromeusza). Wszystkie te zabytki pochodzą z XVII, XVIII i początku XIX wieku. Do zabytków architektury do dnia dzisiejszego należy barokowa dzwonnica, drewniany kościół oraz drewniany dwór. W zabytkach architektury obecne są pseudogotyk, pseudobarok, modernizm i konstruktywizm.
Pińsk to bardzo zielone miasto, jest tu wiele ogrodów, placów i bulwarów. To kolejny punkt, który koniecznie trzeba zwiedzić podczas wycieczki na Białoruś.

Brześć

Brześć słynie z kompleksu pamięci „Twierdza Brzeska”. To jeden z najważniejszych pomników II wojny światowej, poświęcony wydarzeniom z 22 czerwca 1941 roku. Kolejną budowlą obronną jest Biała Wieża. Jest to strażnica obronna zbudowana pod koniec XIII wieku. Warto zwiedzić tutaj muzeum-skansen, w którym zachowało się ponad 200 drewnianych budowli. Wszystkie zostały zbudowane w XIV wieku i odzwierciedlają życie, sztukę i budownictwo republiki.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego uważany jest za zabytek architektury. Jeden z najstarszych kościołów w okolicy, zbudowany w stylu późnego klasycyzmu. W Brześciu znajduje się wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju Muzeum Ocalonych Wartości. Zostało otwarty przez celników na podstawie ogromnej liczby nagromadzonych tu biżuterii, ikon i obrazów skonfiskowanych przestępcom.
Mohylew

To tzw. druga stolica Białorusi. Warto odwiedzić tu podczas swej wizyty Pole Buinichskoe – to kompleks pamiątkowy z formie łuku z 27-metrową aleją i kaplicą, wykonany w stylu wschodniosłowiańskim. Mury pomnika zwieńczone są nazwiskami setek żołnierzy i milicji, a pośrodku znajduje się „Księga Pamięci”.

Za jeden z pomników przyrody uważa się studnię Polikowicze. To źródło położone na dnie wąwozu, które zbiera wodę w strumieniu. Kilka wieków temu w pobliżu źródła zbudowano kamienną grotę i kaplicę św. Paraskewy. Mohylew może pochwalić się kompozycją rzeźbiarską w postaci Zvizdara i zegara słonecznego. W pobliżu znajduje się 12 krzeseł, które symbolizują znaki zodiaku. Kompozycja słoneczna działa i można na niej sprawdzać czas.  Atrakcją Mohylewa jest również ogromne zoo. Żyją tu m.in. wilki, borsuki, łosie, sarny, dziki i majestatyczny tygrys Ussuri.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here