Śladami uczelni wyższych w Warszawie – atrakcje dla każdego turysty

Warszawa to miasto studentów, którzy przyjeżdżają tu z pozostałych części Polski i innych krajów. W stolicy znajduje się aż 15 publicznych uczelni wyższych i około 50 placówek niepublicznych, a część z nich odwiedzają nie tylko – co oczywiste – studenci, ale także turyści chcący podziwiać wyjątkową, dawną i nowoczesną, architekturę.

AccorHotels podpowiada, które warszawskie uczelnie warto zobaczyć podczas zwiedzania miasta. I, co ważne, nie jest to wyłącznie kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego, chociaż na trasie wycieczki trudno go pominąć i warto od niego zacząć.

Kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego – pałace, Miłosz i Chopin

Zabytkowy teren Uniwersytetu przy Krakowskim Przedmieściu to jeden z najurokliwszych fragmentów tej części miasta. Kunsztowna architektura, zachwycająca zieleń, tłumy studentów z książkami – tuż za Bramą Główną Uniwersytetu Warszawskiego otwiera się przed nami nieco spokojniejszy świat.  Wspomniana brama, ważny symbol uniwersytetu, powstała w 1911 roku, a pięć lat później umieszczono na niej herb uczelni – orła w koronie, otoczonego pięcioma gwiazdami, które miały symbolizować pierwsze wydziały: Nauk i Sztuk Pięknych, Teologiczny, Lekarski, Filozoficzny oraz Prawa i Administracji. Nisze bramy zdobią dwie figury wzorowane na antycznych oryginałach znajdujących się dziś w Muzeach Watykańskich, czyli Uranii i Ateny. Podczas powstania warszawskiego figury zostały poważnie uszkodzone, a na swoje miejsce powróciły dopiero w 1982 roku.

Na terenie kampusu znajduje się też kilka ważnych obiektów, które są szczególnymi zabytkami Warszawy.

  • Pałace – Czetwertyńskich-Uruskich oraz Tyszkiewiczów-Potockich – mieszczą się nieopodal bramy głównej. Dokładnie tam, gdzie stoi pierwszy z nich, Stanisław August dowiedział się, że został wybrany na króla, a wydarzenie upamiętnia pomnik znajdujące się w narożniku ogródka przypałacowego. Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, również sąsiadujący z Bramą Uniwersytecką, wybudowano w linii zabudowy ulicy – inaczej niż większość warszawskich pałaców. Na szczególną uwagę zasługują apartamenty reprezentacyjne – sala Gościnna (Balowa), ozdobiona reliefami o tematyce mitologicznej, oraz sala Stołowa i Bilardowa.
  • Budynek, w którym w czasie II wojny światowej pracował jako woźny Czesław Miłosz znajduje się w środkowej części kampusu. Dawna Biblioteka, nowoczesna jak na czasy, w których powstała (1894 rok), zdołała pomieścić ponad 750 tysięcy książek. Dziś odbywają się tutaj liczne wykłady.
  • Pałac Kazimierzowski, wzniesiony przed 1643 rokiem, to najstarszy budynek uczelni. Dawniej służył jako letnia rezydencja królów: Władysława IV, Jana Kazimierza i Jana III Sobieskiego. W XVIII wieku Stanisław Poniatowski uczynił z pałacu siedzibę Szkoły Rycerskiej dla szlacheckiej młodzieży, w której uczyli się Tadeusz Kościuszko czy Jan Ursyn Niemcewicz.
  • Audytorium Maximum powstało w dwudziestoleciu międzywojennym. Dziś znajduje się tutaj największa aula, mieszcząca 1200 osób. W czasie II wojny światowej gmach został jednak zrujnowany, a w jego hallu stworzono stajnię dla koni.

Na zakończenie spaceru warto zwrócić jeszcze uwagę na niepozorny budynek, w którym dziś znajduje się Instytut Historii Sztuki. W tym miejscu, na drugim piętrze, przez 10 lat mieszkała rodzina Chopinów.

ASP, czyli świat artystów w Pałacu Czapskich – zabytki Warszawy

Po drugiej stronie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego swój świat mają artyści. Pałac Czapskich, charakterystyczny, czerwony budynek, przed którym stoi szczecińska kopia pomnika Bartolomeo Colleoniego, powstał w miejscu, gdzie w XVII wieku stał drewniany dwór Radziwiłłów. Pałac zmieniał właścicieli, aż w 1733 roku trafił w ręce rodziny Czapskich. Od czasu przejęcia obiektu przez córkę Czapskiego, żonę marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego, w pałacu odbywały się wystawne obiady, narady, czytania projektów Konstytucji i ustaw. Kolejni właściciele – Krasińscy – uczynili z obiektu miejsce literackich spotkań, a rodzina Zygmunta Krasińskiego zgromadziła tu zbiory biblioteczne. W pałacu mieszkali również Chopinowie, a w latach 1960–2014 na drugim piętrze lewej oficyny mieścił się oddział Muzeum Fryderyka Chopina.

Po zwiedzaniu tych miejsc pozostaje już tylko udać się na odpoczynek w położonym nieopodal hotelu Sofitel Warsaw Victoria.

Zachwycająca biała Politechnika – atrakcje Warszawa

Gmach główny Politechniki Warszawskiej to architektoniczny dowód na to, że uczelnie w Warszawie mogą zachwycić. Jej budowa rozpoczęła się w 1899 roku i trwała przez dwa lata. Gmach został zaprojektowany zgodnie z klasycznymi regułami i już z zewnątrz wygląda imponująco. Elewacja, stworzona z niebywałą starannością, miała uwznioślić charakter i funkcję gmachu. Rzeźby, płaskorzeźby, freski, przedstawienia symboliczne i alegoryczne robią ogromne wrażenie, ale dech w piersiach zapiera czterokondygnacyjny pięcioboczny krużgankowy dziedziniec Gmachu Głównego i znajdujący się nad nim szklany dach z kolorowymi elementami. To imponujące i monumentalne miejsce, które dziś stało się częstym tłem sesji zdjęciowych.

Kultowa SGH z piękną biblioteką

Nie wszystkie uczelnie wyższe w Warszawie znajdują się w budynkach pamiętających czasy królów i dawnych władców. Budynek główny SGH w Warszawie – charakterystyczna różowa bryła tuż przy stacji metra – nie wyróżnia się pozornie niczym szczególnym poza wznoszącą się szklaną konstrukcją wystającą ponad budynek, pod którą kryje się centralny hol, zwany też aulą spadochronową. Wspomniana szklana kopuła unosi się 40 metrów nad parterem. To podstawowy i efektowny element wnętrza. Innym, równie ciekawym pomieszczeniem , jest czytelnia główna Biblioteki SGH – ogromna jasna przestrzeń z wielkimi oknami i szklanymi kopułami.

Wycieczka szklakiem największych warszawskich uczelni to świetny pomysł na zwiedzanie stolicy. Liczne budynki na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego zachwycają barwną architekturą. Kolejne obiekty znajdujące się w pobliżu Akademii Sztuk Pięknych inspirują do poznania historii Warszawy, a gmach Politechniki i Szkoły Głównej Handlowej można podziwiać ze względu na klasyczne elementy i ciekawe rozwiązania architektoniczne. Nie zapomnij jedynie, by przed podróżą sprawdzić hotele Warszawa i wybrać najlepszy nocleg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here