Zabytki, historyczne uliczki, różnorodność kulturowa – powodów, dla których Warszawa jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast, można wymienić bardzo dużo. Wśród nich powinien znaleźć się jeszcze jeden – szeroki wybór wystaw muzealnych. W całym mieście funkcjonuje bowiem aż 111 muzeów, a liczbę tę uzupełniają dodatkowo kolekcje udostępnianie poza murami galerii. Które wystawy warto zobaczyć w te wakacje? Zobacz 3, które mogą Cię zainteresować.

Znasz już najważniejsze atrakcje Warszawy, takie jak Pałac Kultury, Stare Miasto czy pałac w Wilanowie? Przekonaj się, że kolejna wizyta w tych miejscach – tym razem nakierowana na odkrywanie artystycznej strony stolicy – może być równie atrakcyjna jak za pierwszym razem. Zobacz listę najciekawszych wystaw w mieście przygotowaną przez sieć AccorHotels.

Wystawa „Dali kontra Warhol” w Pałacu Kultury i Nauki

Andy Warhol był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pop-artu. Stworzył powielane do dzisiaj portrety Marilyn Monroe czy Elvisa Presley’a. Salvador Dali, ekscentryczny surrealista, miał wielki wpływ sztukę współczesną i media. Artystyczną konfrontację tych dwóch artystów XX wieku możesz zobaczyć w Pałacu Kultury w Warszawie.

Zbiór w Pałacu Kultury składa się z ponad 120 prac pochodzących z prywatnych kolekcji – nieudostępnianych wcześniej ani w Polsce, ani na świecie! Może to być więc jedyna okazja do poznania najbardziej znanych oraz tych nieodkrytych dzieł autora „Puszki Zupy Campbell’s” i twórcy „Płonącej żyrafy”. W trakcie zwiedzania wystawy czekają też na Ciebie inne atrakcje – deszcz pieniędzy, świątynia zapachu, projektowanie własnych koszulek z nadrukami, a także nieprezentowane nigdy wcześniej okładki płyt zespołów współpracujących z Andym Warholem. 

Obrazy Marii Lassnig w Zachęcie

Maria Lassnig to holenderska artystka XX wieku, która tworzyła obrazy i autoportrety odzwierciedlające jej fascynację ciałem. Malarka chętnie przedstawiała, jak duży wpływ na ciało ma wiek, a także prezentowała procesy zmiany ciała w przedmioty codziennego użytku. Obecnie prace artystki, która stała inspiracją dla takich osób jak Paul McCarthy oraz Martin Kippenberger, możesz zobaczyć w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki działającej na placu Małachowskiego 3.

Wystawa w Zachęcie składa się z chronologicznego przeglądu dzieł malarki od czasów życia Marii Lassnig Wiedniu, przez podróże do Paryża, Nowego Jorku, aż po powrót do Austrii i ostatnie lata życia. Na wystawie uwagę zwracają zwłaszcza autoportrety artystki, pokazujące proces dorastania i starzenia. Wśród tych prac znalazły się m.in. pierwszy autoportret „Autoportret impresyjny” (1945) oraz kontrastujący z nim „Autoportret z pędzlem” (2010–2013). Cała wystawa odzwierciedla „świadomość ciała” Lassnig, którą malarka rozumiała jako uzewnętrznianie cielesnych doświadczeń na płótno.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wystawy, a także sprawdzić ceny biletów i godziny pracy Narodowej Galerii Sztuki, wejdź na stronę www.zacheta.art.pl.

„Prawa kobiet = prawa człowieka” w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Elizabeth Resnick to kurator jednej z najnowszych wystaw organizowanych w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Tym razem tematem prezentacji jest nierówność praw obu płci, a także przemoc i dyskryminacja. Tytuł wystawy „Prawa kobiet = prawa człowieka” nawiązuje do jednego z najsłynniejszych przemówień Hillary Clinton podczas Czwartej Światowej Konferencji ONZ w 1995 roku w Pekinie.

Wystawa składa się z plakatów w formacie B2, które zostały zaprojektowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Mają one nawoływać do przezwyciężania stereotypów i ochrony praw człowieka. Propagują uczestnictwo kobiet w życiu społecznym i kwestionują jednocześnie patriarchalne struktury społeczne. W efekcie plakaty w Wilanowie wzbudzają w zwiedzających poczucie współodpowiedzialności, a nawet wywołują dyskomfort. Poruszają i skłaniają do empatii.

Kulturalna Warszawa – rezerwacja noclegu w bliskim sąsiedztwie ze sztuką

Zainteresowały Cię wystawy w Warszawie i wiesz już, co warto zobaczyć w stolicy? Przed podróżą zajmij się jeszcze organizacją noclegu. Wybieraj przede wszystkim miejsca, z których będziesz mógł szybko i łatwo trafić do wybranego muzeum i najciekawszych wystaw. Większość hoteli w Warszawie jest zlokalizowana w centrum miasta. Możesz więc z nich w zaledwie kilka minut dostać się na wystawy w Pałacu Kultury czy Zachęcie. Hotele, takie jak np. Novotel Warszawa Centrum są również świetnie skomunikowane z nieco dalszymi regionami stolicy, np. Wilanowem.

Wybrałeś miejsce na nocleg? Czas więc rozpocząć podróż po kulturalnej Warszawie. Na pewno ze swojej wycieczki wrócisz bogatszy o nowe doświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here