Znalezienie dobrego ginekologa to dla wielu kobiet wyzwanie. Wstydzą się zapytać znajomych, nie są pewne, gdzie powinny się udać – czy wybrać przychodnię, w której lekarz przyjmuje w ramach kontraktu z NFZ czy postawić na wizytę prywatną. Jeśli druga opcja, to na jakiego lekarza postawić w Warszawie? Podpowiadamy!
Ginekolog w Warszawie
Aby znaleźć lekarza w stolicy nie trzeba przeszukiwać wyników Google. Wystarczy wejść na ranking.abczdrowie.pl/s/ginekolog/warszawa i wybrać spośród ponad 100 ginekologów z Warszawy, którzy znajdują się w bazie. Aby dokonać selekcji warto skorzystać z zaawansowanych filtrów. Wybrać można konkretną usługę medyczną, np. badanie cytologiczne, USG, konsultację ginekologiczną.
Dobrze jest skorzystać z opcji, która wyszukuje oferty lekarzy tylko z konkretnej dzielnicy Warszawy. Wybrać można też płeć lekarza, jeśli ma się takie preferencje. Na wspomnianej stronie można również skorzystać z umawiania się na wizytę. Zanim się do tego przejdzie, warto wybrać porę, jaka najbardziej odpowiada – czy to ma być przed 10:00, czy po 17:00. W przypadku wielu lekarzy podana jest nie tylko pora, w jakiej można się do nich udać, ale i cena za konsultację ginekologiczną. Dzięki temu wiadomo, na jaki wydatek trzeba być przygotowanym.
Ginekolog na NFZ czy prywatnie?
Czy lepiej skorzystać z usług ginekologa prywatnie, czy w ramach NFZ? Wiele kobiet się nad tym zastanawia. Wiadomo bowiem, że w wielu przychodniach sprzęt pozostawia wiele do życzenia. Tak jak i możliwość umawiania się na wizytę w miarę szybko. Często kobiety skarżą się, że w publicznych przychodniach nie dostają skierowań na badania, które powinny im się należeć. Zdarza się, że są traktowane bardzo opieszale. Oczywiście to nie reguła. Zdarzają się i panie, które są zadowolone z lekarzy, którzy przyjmują je w ramach kontraktu z NFZ. Jednak większość kobiet, zwłaszcza te, które spodziewają się dzieci, wybierają wizyty prywatne.
Jak wybrać dobrego ginekologa w Warszawie?
Na co zwrócić uwagę szukając ginekologa? Przede wszystkim na to, jak bardzo oddalony od miejsca zamieszkania jest gabinet. Czasochłonny dojazd może być utrapieniem. Zwłaszcza w ciąży. Istotna jest też dostępność. Jeśli już na starcie nie ma terminów, na które się można umawiać, to źle to wróży na przyszłość.
Jeśli idzie się na wizytę na konkretną godzinę, a mimo to trzeba długo czekać pod drzwiami gabinetu – również lepiej unikać takiego lekarza. Radzi się, by nie stawiać na specjalistę, który przyjmuje raz w tygodniu przez dwie godziny. Ważne jest też to, by ginekolog był dostępny poza godzinami, w których przyjmuje, np. telefonicznie. Niektórzy uważają, że dobrze, by lekarz pracował też w szpitalu. Zwłaszcza, że wtedy ma możliwość wystawiania skierowań na badania.
Oprócz tego, należy przyjrzeć się klinice, w której przyjmuje ginekolog i jej wyposażeniu. Powinno być czysto, sterylnie. Gabinet musi nam się podobać. Nie może w nim zabraknąć podstawowego wyposażenia, ponieważ oznaczać to będzie konieczność udawania się w inne miejsca w celu wykonania ważnych badań.
Pierwsze wrażenie również jest istotne. Jeśli lekarz wzbudza zaufanie, warto zdać się na intuicję. Tym bardziej, jeśli przeprowadzi fachowy wywiad lekarski, podpyta też o styl życia i pracę. Wbrew pozorom wiele tego typu aspektów jest ważnych dla zdrowia intymnego.