Zakopane – mnogość atrakcji na wyciągnięcie ręki

Tam, gdzie atrakcjom nie ma końca, turyści wracają raz za razem, bo czują się tu wspaniale. Gubałówka, Dolina Pięciu Stawów Polskich czy Morskie Oko – to tylko niektóre z tego typu miejsc. Wielu jest zdania, że o polskich Tatrach napisane zostało już wszystko. Czy aby na pewno? Przewiń dalej, by się przekonać.

Gubałówka

Gubałówka stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. To podłużne wzniesienie o wysokości od 1120 metrów na wschodnim końcu do 1129 metrów na końcu zachodnim. Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa wybudowana w 1938 roku, a zmodernizowana w 2001 roku. Na szczyt można dostać się również czarnym szlakiem wzdłuż kolejki. Ma on długość około 1,6 km. Z samej góry roztacza się widok na Tatry i Podhale. To świetna baza wypadowa na wycieczki po górach. Szlak czerwony poprowadzi nas do Chochołowa, szlak czarny do Witowa, a także do Poronina przez szlak prowadzący do Zębu. Z Gubałówki prowadzi szlak Papieski na Butorowy Wierch o wysokości 1160 metrów. Tutaj można skorzystać z kolejki krzesełkowej i zjechać do Kościeliska. Ciekawą atrakcję stanowi zjeżdżalnia grawitacyjna – na specjalnych wózkach, rozpędzających się do 25 km/h, pokonujemy serpentynową trasę z widokiem na góry.

Kasprowy Wierch

Wierzchołek liczący sobie 1985 m n.p.m. położony jest w górnej grani Tatr, u zbiegu trzech dolin: Doliny Bystrej, Cichej i Suchej Wody Gąsienicowej. Na szczyt Kasprowego Wierchu można się dostać kolejką górską, którą wybudowano w latach 1935-36. Podróż kolejką trwa około 20 minut, po drodze będziemy mogli podziwiać Giewont. Turystów lubiących piesze wycieczki na sam szczyt poprowadzi wiele szlaków m.in.:

  • szlak zielony – początek w Kuźnicach, prowadzi wzdłuż nartostrady, mijamy stację kolejki w Myślenickich Turniach, dalej brzegiem Doliny Goryczkowej,
  • szlak żółty – schronisko na Hali Gąsienicowej – Dwoiśniak – Sucha Przełęcz –Kasprowy,
  • szlak czerwony – Kopa Kondracka – przełęcz pod Kopą – Kasprowy.

Nocleg z widokiem na Tatry to marzenie każdego turysty. Hotel Tatra znajduje się na wysokości ponad 1000 m n.p.m. i jest to najwyżej położony hotel w mieście. Do hotelu Tatra Zakopane kierujemy się w stronę Toporowej Cyrhli. Kasprowy Wierch to najdłuższa nartostrada w Polsce, ma 6000 m. Na samym szczycie znajduje się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne zbudowane w latach 1936-37. Jest ono najwyżej położonym budynkiem w naszym kraju.

góry w zakopanym

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Położona w wysokich Tatrach, na wysokości powyżej 1665 m n.p.m., między Morskim Okiem a Kozim Wierchem. Kryje w sobie pięć stawów dających jej nazwę:

  • Wielki Staw – największy o głębokości 80 m, długości 998 m i szerokości 452 m. Jego całkowita powierzchnia to 34 ha, więc jest mniejszy od Morskiego Oka tylko o 0,8 ha.
  • Mały Staw – jest niewielki, jak sama nazwa wskazuje. Ma 2 m głębokości, 68 m długości i 34 m szerokości. Jego powierzchnia to 0,18 ha.
  • Przedni Staw – znajduje się najbliżej wschodniego krańca doliny, jego głębokość to 34,6 m, długość to 396 m, a szerokość 302 m. Powierzchnia stawu to 7,7 ha.
  • Czarny Staw – położony jest w środkowej części doliny. Jego głębokość wynosi 50 m, długość 618 m, szerokość 296 m, a całkowita powierzchnia to 12,7 ha.
  • Zadni Staw – głębokość to 31,6 m, długość 382 m, a szerokość 235 m. Powierzchnia wynosi 6,5 ha.

Głównym szlakiem prowadzącym do doliny jest zielony szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza przez Dolinę Roztoki i Wielką Siklawę. W Dolinie Pięciu Stawów znajduje się schronisko im. Leopolda Świerza. To najwyżej położone schronisko w Polsce.

Giewont

Bardzo dobrze widoczny z wielu miejsc miasta. Inna jego nazwa to Śpiący Rycerz. Położony jest na wysokości 1895 m n.p.m. Ma charakterystyczny kształt i stojący na szczycie 15-metrowy krzyż wzniesiony w 1901 roku.

Morskie Oko

To największe jezioro w Tatrach, położone na wysokości 1395 m n.p.m. Nad Morskim Okiem w 1874 roku powstało pierwsze schronisko. Spacer nad jezioro to ponad 30 km od Zakopanego. Najlepiej rozpocząć wędrówkę z parkingu na polanie Palenicy Białczańskiej. Wzdłuż Morskiego Oka prowadzi czerwony szlak w górę nad Czarny Staw, a stamtąd prosto na Rysy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here