Co zrobić gdy zgubimy paszport, będąc poza granicami naszego państwa? Jak sprawnie i szybko rozwiązać ten problem? Od czego zacząć? Jak wygląda sytuacja, gdy paszport zgubimy na terenie Unii Europejskiej i poza nią? Jak wyrobić nowy dokument? Oto wskazówki jak prawidłowo i szybko rozwiązać ten problem!
Pierwszym krokiem jest udanie się do miejscowego posterunku policji. Nie jest to konieczne, ale ważne, gdy nie chcemy zapłacić kary za wystawienie nowego paszportu. Istotne jest to jednak dla osób, które posiadają wieloletnią wizę do USA. Stworzony przez policję raport pozwoli na jej sprawniejsze odzyskanie. Gdy zgubiono paszport na ternie UE lub w kraju, którego granice możemy przekraczać bez paszportu możesz okazać dowód osobisty bądź prawo jazdy. Te dwa dokumenty pozwolą Ci spokojnie wrócić do domu. Jeżeli ich również nie posiadasz a podróżujesz autem to przekroczenie granic nie będzie problemem, ponieważ nie ma już na nich kontroli.
Co zrobić jeśli paszport zgubiono poza UE?
Gdy zgubiono paszport poza UE, konieczna jest wizyta w ambasadzie lub konsulacie naszego państwa. Tam otrzymamy pomoc. Adresy tych placówek dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Aby wyrobić nowy paszport musimy wypełnić odpowiednie formularze, do których trzeba dołączyć dwa zdjęcia odpowiedniej wielkości. Musisz też udowodnić swoją tożsamość legitymując się innym dokumentem ze zdjęciem. Jeżeli nie posiadasz żadnego dokumentu, Twoje dane może potwierdzić osoba z polskim obywatelstwem. W przypadku samotnego wyjazdu, pomóc mogą tylko Polskie urzędy. Mamy możliwość wyrobienia paszportu normalnego albo tymczasowego.
O czym warto pamiętać?
Warto zrobić skan wszystkich ważnych dokumentów i mieć je zapisane na swojej poczcie e-mail. To pomoże uniknąć wielu komplikacji i przyspieszy proces odzyskania dokumentu.Przed podróżą zapisz niezbędne adresy Polskich placówek, które są pomocne w trudnych sytuacjach. W przypadku, gdy nie ma Polskiej placówki w miejscu, do którego się wybieramy a zgubimy paszport należy udać się do konsulatu dowolnego kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej. Tam należy poprosić o wydanie dokumentu, który pozwoli wrócić nam do kraju. Dokument ten nosi nazwę EDT czyli „Europejskim Dokumentem Podróży”.