Mimo że Warszawę i Nowe Delhi dzieli ponad 5 200 kilometrów, to w stolicy Polski można znaleźć wiele miejsc bliskich sercu każdego miłośnikowa kultury Indii. Hinduskie restauracje, zajęcia z klasycznego tańca indyjskiego czy ulice poświęcone Hindusom to tylko kilka przykładów. Zobacz, gdzie w Warszawie szukać śladów Indii!
Bogata kultura Indii ma swoich miłośników na całym świecie. Nic więc dziwnego, że także w Warszawie znalazło się wiele miejsc, w których można ją poznać wszystkimi zmysłami. Wraz z siecią AccorHotels zapraszamy na wycieczkę szlakiem hinduskich inspiracji w stolicy.
Kuchnia indyjska – restauracje w Warszawie
Kuchnia indyjska zawdzięcza swój oryginalny charakter przede wszystkim kompozycjom aromatycznych przypraw oraz… wpływom religijnym. Gęste sosy, mięsa (przede wszystkim baranina i wołowina) wypiekane w glinianym piecu tandoor, orzeźwiające lassi na bazie jogurtu czy chlebki naan, przypominające nieco podpłomyki – te dania zna każdy entuzjasta kuchni indyjskiej. Gdzie znajdziesz najlepsze restauracje indyjskie? Warszawa obfituje w lokale z tą kuchnią, ale my w szczególności polecamy 3 restauracje:
- Mandala (dwie lokalizacje – ul. Emilii Plater 9/11 i ul. Etiudy Rewolucyjnej 9) – w swobodnej atmosferze można tu spróbować indyjskiego curry, dań z pieca tandoor, mięs zapiekanych z ryżem basmati czy pikantnych zup na bazie mleka kokosowego. To też doskonałe miejsce na szybki lunch w hinduskim stylu.
- Rasoi (ul. Chmielna 98/15) – oblegana restauracja z oryginalną kuchnią północnych Indii w pobliżu Dworca Centralnego, prowadzona przez Pendżabczyków. Tutaj spróbujesz dań z pieca tandoor i wyśmienitych deserów, takich jak gulab jamun (słodkie serowe kulki w syropie, podawane na ciepło). Lokal posiada również bogatą ofertę dań wegetariańskich, w tym takich, których głównym składnikiem jest indyjski ser paneer, serwowany m.in. w sosie orzechowo-śmietanowym (shahi paneer) lub szpinakowo-śmietanowym (palak paneer). Podczas jedzenia możesz posłuchać pendżabskiej muzyki lub obejrzeć bollywoodzkie teledyski.
- Kalyan (ul. Janusza Meissnera 1/3 lub Zamoyskiego 26A) – w sanskrycie „kalyan” oznacza coś pięknego, pomyślnego i dobrowróżbnego. Takie jest też serwowane w restauracji jedzenie – bogactwo smaków i aromatów z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Lokal oferuje szeroki wybór dań wegetariańskich i mięsnych. Po posiłku możesz tam również pograć w carrom, czyli indyjski bilard – to doskonała rozrywka dla dzieci i dorosłych!
Śladem słynnych Hindusów – warszawskie ulice
Ślady Indii można znaleźć również w nazewnictwie warszawskich ulic. W ten sposób uczczono m.in.:
- Mahatmę Gandhiego – na Mokotowie, w pobliżu ul. Wołoskiej znajduje się ulica upamiętniająca postać jednego z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagatora pacyfizmu;
- Rabindranatha Tagore’a – imieniem indyjskiego pisarza, filozofa, malarza i kompozytora nazwano niewielką, około 300-metrową uliczkę na Mokotowie. Jej jedyną przecznicą jest ulica Mahatmy Gandhiego;
- Indirę Ghandi – ulicę na Mokotowie nazwano na cześć premier Indii – Indiry Gandhi, która w plebiscycie BBC z 1999 roku uznana została za Kobietę Tysiąclecia.
Diwali i Holi w Warszawie – oficjalne obchody hinduskich świąt w Warszawie
W stolicy można również wziąć udział w barwnych obchodach hinduskich świąt. Towarzyszy im ogromna dawka pozytywnej energii i poczucie niezwykłej wspólnoty – dla wielu osób święta te mają bowiem nie tylko charakter religijny, lecz przede wszystkim stanowią pochwałę idei wielokulturowości.
W 2019 roku czeka nas:
- 25 maja na Kopie Cwila (Metro Ursynów) – oficjalne obchody Holi, czyli Święta Kolorów. W hinduizmie to święto radości i wiosny, przepełnione kolorami i pozytywnym emocjami. W Polsce Holi jest przede wszystkim okazją do dobrej zabawy przy energetycznej muzyce. Święto to obchodzi się obecnie na całym świecie, a jego charakterystycznym elementem jest… obrzucanie się kolorowymi proszkami.
- 27 października (brak potwierdzonego oficjalnego miejsca obchodów, w 2018 roku był to Pałac Kultury i Nauki) spektakularne Święto Światła, zwane Diwali – to najważniejsze święto w hinduizmie. W Indiach obchody Święta Światła trwają 5 dni, towarzyszą im imprezy kulturalne, pokazy taneczne, koncerty i różnego rodzaju konkursy. Charakterystycznym elementem święta są również ustawiane przed domami lampki, symbolizujące zwycięstwo światła nad ciemnością. W Warszawie Diwali jest obchodzone na mniejszą skalę, jednak w jego trakcie na świętujących także czeka wiele atrakcji, w tym pokazy zespołów tańca indyjskiego oraz joga. Warszawa posiada bogatą ofertę zajęć i kursów.
Jeśli fascynujesz się kulturą Indii, mogą zainteresować Cię również te miejsca:
- Ambasada Indii, ul. Myśliwiecka 2;
- Teatr Tańca Nataraja (pokazy tańca klasycznego i bollywood oraz warsztaty, różne lokalizacje);
- Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24.
Bez względu na to, jakie atrakcje związane z Indiamii interesują Cię najbardziej, koniecznie zaplanuj swój pobyt w stolicy. Wszystkie hotele Warszawa z sieci AccorHotels znajdują się w dogodnych lokalizacjach, dzięki czemu zapewnisz sobie komfortowy nocleg po dniu pełnym wrażeń.