Mimo że wybory samorządowe zaplanowane są na jesień 2018 r. walka o fotel prezydenta Warszawy już się zaczęła, a największe partie polityczne w Polsce podają nazwiska swoich kandydatów. Już wiemy, że kandydatem obozu zjednoczonej opozycji będzie Rafał Trzaskowski (PO). Jednakże nadal nie wiemy, kto będzie jego głównym kontrkandydatem. Nieoficjalnie wymienia się nazwiska: Stanisława Karczewskiego (PiS), Patryka Jakiego (Solidarna Polska), a nawet Beaty Szydło (PiS).

Prawdopodobnie jeszcze przed najbliższymi wyborami wejdzie w życie ustawa, zmieniająca kodeks wyborczy dotyczący wyborów samorządowych. Oznacza to, że od 2018 r. zacznie obowiązywać dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Nowym rozwiązaniem jest także wydłużenie kadencji rady gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich do 5 lat.

Rafał Trzaskowski – wspólny kandydat zjednoczonej opozycji

Wybory samorządowe w 2018 r. są ważnym testem zaufania dla partii politycznych przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. Przywódcy dwóch największych partii opozycyjnych w Polsce – Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, po długich próbach osiągnięcia kompromisu, ogłosili że ich wspólnym kandydatem na prezydenta Warszawy będzie Rafał Trzaskowski (PO). Z punktu widzenia interesu obu partii wystawienie wspólnego kandydata to racjonalny krok, który może przynieść zwycięstwo zjednoczonej opozycji. Trzaskowski jest znanym politykiem PO – zarządzał kampanią wyborczą Hanny Gronkiewicz-Waltz, a w rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji.

Kto będzie kandydatem PiS na prezydenta stolicy?

Mimo że już w styczniu startuje kampania wyborcza, obóz zjednoczonej prawicy nadal nie ogłosił swojego kandydata na prezydenta Warszawy. Nieoficjalnie mówi się, że największe szanse ma marszałek senatu – Stanisław Karczewski (PiS), który w wywiadach podkreślał swoją gotowość do sprawowania urzędu prezydenta Warszawy, jeśli taka będzie decyzja kierownictwa partii. Duże szanse ma także wiceminister sprawiedliwości – Patryk Jaki (Solidarna Polska), który jako przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, zdobył zaufanie wielu mieszkańców stolicy. Na giełdzie nazwisk wymienia się również Beatę Szydło (PiS), która obecnie sprawuje funkcję wicepremiera bez teki.

Trzecioplanowi kandydaci na prezydenta Warszawy

Mimo że walka o fotel prezydenta Warszawy rozstrzygnie się pomiędzy kandydatem PiS-u a zjednoczonej opozycji, warto wymienić kilka innych nazwisk. Z poparciem ruchu Pawła Kukiza prawdopodobnie wystartuje Stanisław Tyszka (Kukiz’15), chociaż brany jest pod uwagę również Marek Jakubiak (Kukiz’15). Oprócz tego na giełdzie nazwisk wymienia się: Ryszarda Kalisza (SLD), Adriana Zandberga (Razem) i Jakuba Stefaniuka (PSL).

Ewa Zwolak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here