Ramadan a wakacje w Egipcie

Dla państw muzułmańskich, Ramadan to święty miesiąc. W czasie jego trwania Muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu, wyrzekając się picia, jedzenia, seksu oraz palenia papierosów. Jak co roku ten święty okres dla Muzułmanów rozpoczyna się i kończy w czasie nowiu księżyca. Jednak zatwardziali plażowicze, którzy zamierzają spędzić cały urlop na leżaku przy hotelowym basenie, raczej nie będą mieli powodu, aby zbytnio przejmować się Ramadanem.

Jak zatem zachowywać się podczas Ramadanu przebywając w jednym z państw muzułmańskich?

W czasie Ramadanu goście hotelowi nie muszą pościć, można spokojnie wypoczywać, jeść i pić podczas jego trwania, jednak przebywając na terenie Turcji, Egiptu, Tunezji lub Emiratów Arabskich, dla poszanowania tego świętego czasu, szczególnie przebywając w miejscach publicznych, takich jak targi czy centrum miasta, należałoby się powstrzymać od spożywania jedzenia i picia. Im w danym kraju obowiązują bardziej rygorystyczne obyczaje, tym szybciej może nawet wkroczyć policja i aresztować turystów za spożywanie alkoholu i jedzenie w miejscach publicznych, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej i Emiratach Arabskich. Niestosownym jest również wyzywający ubiór, ale tylko w miejscach publicznych. Nie dotyczy to oczywiście terenu hotelu oraz plaży.

Podczas postu, miejscowa ludność, zazwyczaj uprzejma i uśmiechnięta, staje się opryskliwa i rozdrażniona z błahego nawet powodu. Trzeba być przygotowanym również na krótsze urzędowania banków i instytucji publicznych, zmieniają się także rozkłady jazdy, ciężko w godzinach przedpołudniowych znaleźć taksówkę, ponieważ kierowcy zazwyczaj odsypiają uczty przeciągające się niekiedy do późnych godzin nocnych. Tuż przed zachodem słońca wszystko jest już zamknięte, bo każdy spieszy się na wieczorny posiłek kończący kilkunastogodzinny post. W okresie świętego miesiąca podróżowanie może być nieco kłopotliwe, szczególnie wraz z nadejściem jego końca, ponieważ wtedy zjeżdżają całe rodziny i trudno wtedy jest znaleźć wolne pokoje w hotelach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here