Atrakcje Beskidu Niskiego przez cały rok

W Beskidzie Niskim niemalże przez cały rok organizowane są ciekawe imprezy, w których warto wziąć udział, a które przyciągają miłośników tego regionu czy fanów kolarstwa, biegania, jazdy konnej czy festynów. Planując urlop można wybrać termin zgodny ze swoimi zainteresowaniami.

Zima w Beskidzie Niskim

Pierwsze atrakcje zaczynają się zwykle już w lutym kiedy to organizowane są przez Towarzystwo z Beskidu Niskiego ZIMOWE DZIKIE STOŁY – restauracja pod gołym niebem. Przy okazji dzikich stołów mamy okazję przy dźwiękach muzyki rozkoszowania się lokalnymi przysmakami takimi jak: kozia bryndza, owczy bundz, kiełbasy z blaszanej wędzarni, wszelakie smarowidła, warzywa z przydomowego ogródka, marynowane borowiki, kiszone rydze, chleb na zakwasie, podpłomyki z blachy. Owsiany żur, bigos z suszonymi podgrzybkami, pieczony indyk i wiele innych.

Wiosna w Beskidzie Niskim

Już w kwietniu ma miejsce w Regietowie OTWARCIE SEZONU JEŹDZIECKIEGO zorganizowane w Stadninie Koni Huculskich „Gładyszów”. To okazja dla prawdziwych koniarzy by przyglądnąć się pokazom w wykonaniu jeźdźców z JKS „Jaśmin”. Także w kwietniu rozpoczyna się cykl imprez biegowych dla początkujących biegaczy. Od kwietnia w Ropkach organizowane są niemalże co tydzień weekendy biegowe podczas których w miłym towarzystwie i po atrakcyjnych trasach o dużych walorach krajoznawczych przeprowadzane są treningi biegowe o różnej skali trudności.

Każdego roku szczególnie bogaty w imprezy jest miesiąc maj. Na początku maja organizowane są DNI GORLIC w ramach których odbywają się: Festiwal 4 Strony Karpat, Jarmark Gorlicki. Także wtedy wyrusza na swoją trasę pociąg retro do Gorlic i Biecza. Maj obfituje w imprezy rowerowe: na terenie gminy Uście Gorlickie odbywa się szosowy wyścig rowerowy Beskidzki Klasyk, a także Rowerowy Rajd na orientację Hawran dedykowany jako zabawa dla całych rodzin z trasą sportową i turystyczną o różnych skalach trudności. Także na początku maja warto uczestniczyć w rekonstrukcji Bitwy Gorlickiej 1915 roku odbywającej się w Sękowej, czy w festiwalu orkiestr Dętych „Echo Trombity”. Pod koniec maja miłośnicy koni mają okazję uczestniczyć w majówce w Regietowie. Jest to impreza cykliczna rekreacyjno-hodowlana w ramach której odbywają się kwalifikacje do III Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej. Jak co roku podczas „Majówki” na gości czeka wiele atrakcji konnych m.in. zawody konne „Ścieżka huculska”, zawody zaprzęgowe, konkurs skoków przez przeszkody oraz pokazy konne. Poza pokazami konnymi odbywają się występy artystyczne lokalnych zespołów folklorystycznych, wokalno-instrumentalnych oraz dziecięcych. Także w mają z powodzeniem kontynuowane są weekendy biegowe w Beskidzie Niskim oraz organizowany jest Maraton Beskid Niski na trasie Gorlice – Wysowa Zdrój. Także pod koniec maja odbywają się Dzikie Stoły.

W czerwcu dla miłośników sztuki i Teatru warte są odnotowania spotkania teatralne INNOWICA odbywające się cyklicznie w Nowicy. Także w czerwcu na stadionie sportowym odbywają się wakacyjne pokazy konne nocą. W programie goście mogą zobaczyć pokaz paradnych zaprzęgów wielokonnych: „Milord”, „Bałaguła”, „Krakowska”, „Wagonetka”, „Karawan”, „Sulka”, oraz elementy ścieżki huculskiej w wykonaniu jeźdźców z JKS „Jaśmin”.

Lato i wakacje w Beskidzie Niskim

Lipiec to rozpoczęcie wakacji. Wypoczywający w rejonie Wysowej-Zdrój będą mieli okazję uczestniczyć w pikniku WYSOWA PACHNĄCA ZIOŁAMI organizowanym w Parku Zdrojowym, czy w wakacyjnych spotkaniach z Operą w Regietowie, gdzie już po raz kolejny w stadninie Koni Huculskich „Gładyszów” odbędzie się spektakl operowy. Także w lipcu odbywają się koncerty Muzyki Cerkiewnej Zaklętej w Drewnie. Koncerty te odbywają się w Brunarach, Kwiatoniu, Wysowej i Hańczowej. W połowie lipca, regularnie od 37 lat, odbywa się w Zdyni festiwal Łemkowska Watra, będący miejscem wspólnej międzypokoleniowej zabawy i okazją do prezentacji Łemkowskiej kultury i tradycji.

W sierpniu mamy okazję uczestniczyć w kolejnych pokazach nocnych w Regietowie. W programie Goście mogą zobaczyć pokaz paradnych zaprzęgów wielokonnych między innymi przejazd bryczkami: „Bałaguła”, „Krakowska”, „Milord”, „Wagonetka”, „Sikawka Strażacka”, „Sulka”, „Karawan” oraz elementy ścieżki huculskiej w wykonaniu jeźdźców z JKS „Jaśmin”.

Jesień w Beskidzie Niskim

Wrzesień w Beskidzie Niskim stoi pod znakiem organizowanych DNI HUCULSKIECH W REGIETOWIE. Jest to cykliczna impreza, w której bierze udział kilka tysięcy widzów z kraju i z zagranicy. Podstawowym celem imprezy jest promocja koni rasy huculskiej, największej Stadniny Koni Huculskich w świecie. W programie imprezy przewidujemy między innymi: III Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej, konne zawody sportowe – ścieżka huculska, zręczność powożenia, maraton,skoki przez przeszkody, pokaz zaprzęgów wielokonnych, pokaz hodowlany. Występy zespołów artystycznych, jarmark – rękodzieło artystyczne „Kupowanie konia w ciemno”. Z kolei pod koniec września w Parku Zdrojowym organizowane jest ŚWIĘTO RYDZA, które przyciąga miłośników grzybobrania.

Październik to niezwykle piękna pora roku. W scenerii jesiennej rozgrywany jest jeden z najtrudniejszych ultramaratonów w Polsce ŁEMKOWYNA ULTRA TRAIL. Ultratrudny bieg z Krynicy do Komańczy trasą Głównego Szlaku Beskidzkiego prowadzi przez Ropki gdzie zlokalizowany jest w agroturystyce Siwejka pierwszy punkt żywieniowy. Także w październiku odbywa się coroczny spęd ponad 100 koni z pastwisk z Górnego Regietowa na teren Stadniny Koni huculskich. Całość spędu odbywa się na odcinku około 8 km. Jeźdźcy jadąc w siodle w stylu western przepędzają konie na teren ośrodka hodowlanego w Regietowie. Wspólna przejażdżka w siodle oraz bryczkami po rozdrożach regietowskich, tradycyjna pogoń za lisem oraz wspólna biesiada to stałe punkty dnia koniarza w Stadninie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here